Dolar/TL 5,83 seviyesine yaklaşarak son 3 haftanın zirvesine çıktı

Güne 5,80 seviyelerinde başlayan USD/TRY kuru, gün içinde en düşük 5,7787 seviyesini görmesinin ardından tekrar yükselişe geçti ve 5,8290 seviyesine çıkarak 22 Mart sonrası en yüksek seviyeyi gördü.


Bugün yurt içinde açıklanan sanayi üretimi Şubat’ta önceki aya göre %1,3 artış gösterdi, ancak yıllık bazda %5,1 düşüş yaşadı. Perakende satışlar ise Şubat’ta önceki aya göre %0,8 arttı, ancak yıllık bazda %4,9 düşüş yaşadı.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, göstergelerin teknik olarak resesyondan çıkış olduğunu belirtirken dip seviyelerden de toparlanmanın başladığını, enflasyonun da yıl sonunda hedeften daha düşük geleceğini açıkladı. Albayrak, ABD’deki yetkililerle çelik ithalatı ve Halkbank konusunu görüştüklerini de belirtirken ABD ile ilişkilerin yolunda olduğunu söyledi.

Savunma Bakanı Hulusi Akar ise F-35 konusunda ‘’Mevcut durum çerçevesindeki çalışmalarımız sürüyor, olasılıklara karşı da her türlü hazırlığımızın olduğunu söyleyebiliriz.’’ açıklamasında bulundu.

Yurt içinde bugün BIST 100, mevcut gelişmelere ek küresel piyasalardaki yükselişe de uyumlu yükseliş yaşıyor ve gösterge Türkiye 2 Yıllık faiz de %22,25 yakınında yatay seyir izliyor, ancak CDS ve kur tarafında yükseliş var.

İstanbul seçimlerine dair Maltepe’de son sandıklar sayılıyor ve sayımın yarına kadar bitmesi bekleniyor. Albayrak, seçim tekrarlansa dahi piyasaların bu olasılığı çoktan fiyatladığını ve yatırımlarda bir değişiklik olmayacağını belirtti. AK Parti İstanbul'da seçim sonuçlarına ilişkin olağanüstü başvuruda bulundu ve seçimlerin yenilenmesini talep etti.

Kaynak: Investing

Hiç yorum yok