Dolar/TL 5,47'ye gerileyerek Cuma günkü kazançlarını sildi

Türk Lirasının Cuma günü döviz karşısında sert yükseliş yaşamasının ardından TCMB tarafından sıkı para politikası adımları geldi. Merkez, haftalık repo ihalesine ara verdi, swap satış limitini %10'dan %20'ye çıkardı ve döviz karşılığı ihale de açmadı.


Merkez bankası, ''Finansal piyasalarda gözlenen oynaklıklar ve sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmekte olup para politikası ve likidite yönetimine ilişkin tüm araçlar, fiyat istikrarını sağlamak ve finansal istikrarı desteklemek amacıyla kullanılmaya devam edilecektir.'' açıklamasının ardından belirttiğimiz adımları atarak piyasalarda faizin de üst banttan kullanılmasını sağladı.

Kurda yaşanan hızlı yükseliş ve merkezin sıkı politika uygulamasının ardından Nisan'daki PPK toplantısına dair faiz indirimi beklentileri de azaldı ve USD/TRY kuru dün 5,55'e gerilemesinin ardından bugün de 5,47'ye gerileyerek Cuma günkü kazançlarını sildi.

Son haftada hem rezervlerdeki düşüş hem yurt içinde dövize olan talebin artması ve siyasi tansiyondaki yükselmenin etkisi ile rekor sonrası günlük bazda en sert yükselişini yaşayan kur, bugün günün ilk yarısında düşüş yaşıyor.

Gelişen ülke paralarında bugün ilk yarıda Brezilya reali en iyi performansı gösterirken TL de %0,55 kazançla en çok değerlenen gelişen ülke paraları arasında yer alıyor.

Kaynak: Investing

Hiç yorum yok